reklama

Otyłość może być barierą dla płodności

Opublikowano:
Autor:

Otyłość może być barierą dla płodności - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEOtyłość nie tylko źle wpływa na ogólne samopoczucie, ale również może stanowić poważną przeszkodę w spełnieniu marzenia o rodzicielstwie. Badania wykazują, że nadmierna masa ciała może istotnie zwiększać ryzyko niepłodności zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Wpływa na regularność cykli menstruacyjnych, równowagę hormonalną oraz jakość nasienia. W przypadku zaobserwowania u siebie nadmiernych kilogramów i problemów z poczęciem dziecka warto skonsultować się z odpowiednim specjalistą w klinice leczenia niepłodności. W Lublinie po pomoc można zgłosić się do Kliniki Bocian.

Czy otyłość ma wpływ na płodność?

Wiele badań naukowych udowodniło, że problemy z wagą mogą negatywnie oddziaływać na płodność. U pań otyłość najczęściej potrafi przyczynić się do nieregularności cykli miesiączkowych. Wiąże się też z potencjalnym wystąpieniem insulinooporności, hiperinsulinemii, hiperandrogenemii oraz zmniejszenia wydzielania SHBG – białka odpowiedzialnego za wiązanie hormonów płciowych. Te zaburzenia znacząco wpływają na zdolności rozrodcze. Otyłość często jest również związana z zespołem policystycznych jajników (PCOS), co dodatkowo utrudnia poczęcie dziecka. Co więcej, nadmierne kilogramy prowadzą też do problemów z powodzeniem procedury in vitro. Udowodniono, że wynik BMI powyżej 30 zmniejsza jej skuteczność, co przejawia się w gorszej reakcji organizmu na stymulację owulacji, słabszym wzroście pęcherzyków oraz zmniejszonej liczbie implantacji zarodka po transferze. Z kolei w przypadku mężczyzn zbyt duża masa ciała przyczynia się do ryzyka wystąpienia pewnych zaburzeń hormonalnych i funkcji reprodukcyjnych. Nadmiar tkanki tłuszczowej może wpływać negatywnie na produkcję hormonów płciowych, takich jak testosteron i skutkować obniżeniem jakości nasienia.

Niepłodność a walka z otyłością

W przypadku, gdy otyłość jest główną przyczyną niepłodności u danej pary, najważniejszym krokiem w procesie poprawy płodności będzie zmiana nawyków żywieniowych. Dieta bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i białko może znacząco wpłynąć na utrzymanie zdrowej masy ciała, co jest istotne dla optymalnej funkcji reprodukcyjnej. Regularna aktywność fizyczna to kolejny kluczowy element walki z otyłością. Ćwiczenia nie tylko pomagają w utrzymaniu zdrowej wagi, ale także regulują jej poziom. W sytuacji, gdy konieczne jest korzystanie z metod wspomaganego rozrodu, zmniejszenie tkanki tłuszczowej również przyczynia się do poprawy efektywności procedur inseminacji lub in vitro. Jeśli otyłość staje się problemem, warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże osiągnąć utratę wagi w sposób zdrowy i efektywny, poprawiając jednocześnie kondycję fizyczną i korzystnie wpływając na płodność.

Gdzie udać się po pomoc w Lublinie?

Pary, które zastanawiają się, czy otyłość może być jednym z czynników utrudniających poczęcie dziecka, mogą zgłosić się po pomoc do renomowanej placówki medycznej, takiej jak Klinika Bocian w Lublinie zlokalizowanej przy ul. Relaksowej 26. Klinika ta nie tylko specjalizuje się w dziedzinie rozwiązywania problemów z płodnością, ale również oferuje kompleksowe badania diagnostyczne, które pomagają określić, czy nadmierna masa ciała jest jedyną przyczyną trudności w zajściu w ciążę. Dzięki profesjonalnemu podejściu i nowoczesnym metodom diagnostycznym Kliniki Bocian w Lublinie, para może uzyskać kompleksową ocenę swojej sytuacji, co stanowi kluczowy krok w drodze do spełnienia marzenia o rodzicielstwie.

W przypadku chęci umówienia się na konsultację do Kliniki Bocian w Lublinie należy kontaktować się telefonicznie: +48 81 475 76 80.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy