Program został ogłoszony przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. W ramach projektu będą prowadzone warsztaty nauki gry w szachy dla 60 dzieci w wieku od 7 do 17 lat mieszkających na terenie Gminy Siemień. Zajęcia z nauki gry będą odbywały się w Szkole Podstawowej w Gródku Szlacheckim, Szkole Podstawowej w Juliopolu, Szkole Podstawowej w Jeziorze, Zespole Placówek Oświatowych w Siemieniu, Gminnym Ośrodku Kultury w Siemieniu oraz świetlicach wiejskich na terenie Gminy Siemień. W projekcie przewidziano łącznie 167 godzin nauki gry w szachy.
Na zakończenie realizacji zadania zostanie przeprowadzony Turniej Gminny dla uczestników projektu.
Gródek Szlachecki stolicą szachów w powiecie
Pierwsze zajęcia szachowe na terenie powiatu parczewskiego zaczęły się w Gródku Szlacheckim w 1997 roku z inicjatywy Mariana Michaluka, miłośnika, instruktora i sędziego szachowego, a prywatnie ojca prezesa Klubu "Szachmix" Rafała Michaluka. Do inicjatywy dołączyły się wtedy wszystkie szkoły gminy Siemień. Gimnazjum z Siemienia zajęło w 2015 roku drużynowo drugie miejsce w województwie Lubelskim. Wszyscy to uczniowie Mariana Michaluka. Rok wcześniej Szkoła Podstawowa z Juliopola i Gimnazjum z Siemienia były na trzecim miejscu.
Nauczył gry setki szachistów
Pan Marian nauczył jak dotąd gry w szachy kilkaset osób. Jego niespełnionym marzeniem jest prowadzenie zajęć we wszystkich szkołach powiatu parczewskiego. W 2013 roku prowadził je w dziewięciu szkołach. Uważa, że ze względu na małą promocję gry nie ma dużego zainteresowania grą w szachy. Jego zdaniem tylko dotarcie do szkół podstawowych umożliwi prowadzenie zajęć w całym powiecie, a jeśli dziecko nauczy się grać od pierwszej klasy, to będzie grało w szkole średniej, a potem wyżej.
Szachy w PDK
21 października 2015 roku w Parczewskim Domu Kultury odbyły się pierwsze warsztaty szachowe. Od tamtej pory Marian Michaluk prowadzi tam zajęcia, na które każdy może przyjść i nauczyć się od pana Mariana zasad gry, bądź rozwijać nabyte już umiejętności oraz uczestniczyć w turniejach. Grafik zajęć można z łatwością znaleźć na stronie internetowej Parczewskiego Domu Kultury w zakładce "Zajęcia w PDK".
Co mogą dać ci szachy?
Marian Michaluk mówi, że naukę gry w szachy można rozpocząć w wieku 4-5 lat i jest ona uznawana za niezmiernie stymulującą dla prawidłowego intelektualnego rozwoju dzieci. Szachy są również rekomendowane jako przedmiot nauczania w szkołach przez Parlament Europejski. Nie od dziś wiadomo, że rozwijają i doskonalą logiczne myślenie, uwagę i spostrzegawczość, uczą planowania i przewidywania. Wszystkie te cechy są niezbędne w codziennym życiu.
Osobista obserwacja
Pan Marian przez wieloletnią obserwację zauważył, że emocje na szachownicy przekładają się na relacje syn-ojciec, matka-córka. Na szachownicy przebywają razem, ich czas jest więc wspólny. Ojciec obserwuje grę syna i siłą rzeczy więź staje się silniejsza. Tego jego zdaniem brakuje we współczesnym świecie. W pogoni za pieniądzem relacje między dziećmi a rodzicami wyraźnie się poluźniły, a szachy mogą pomóc je odbudować. Najlepszym przykładem jest jego syn Rafał, który przejął pasję od ojca i jest prezesem działającego od 2012 roku Klubu Szachowego "Szachmix".
Rafał Michaluk, prezes Klubu "szachmix"
Szachy dla dzieci z gminy Siemień
– Klub Szachowy "Szachmix" działa od 2012 r., wielokrotnie pozyskiwaliśmy dotacje z Urzędu Gminy w Siemieniu, a w tym roku udało się nam pozyskać dotację z Ministerstwa Sportu. W całej Polsce otrzymało ją 4894 wniosków, z czego nasz klub znalazł się w ścisłej czołówce i zajął 472 miejsce, z czego jesteśmy bardzo dumni. Z pozyskanej dotacji będziemy mogli prowadzić naukę gry w szachy w całej Gminie Siemień
Marian Michaluk, miłośnik, promotor, instruktor i arbiter szachowy z Gródka Szlacheckiego
Z ojca na syna
We wcześniejszym wywiadzie udzielonym przez pana Mariana "Wspólnocie" podkreślał, że gra w szachy integruje rodzinę. Najlepszym przykładem jest fakt, że jego syn Rafał Michaluk jest prezesem Klubu Szachowego "Szachmix", który w tym roku pozyskał 10 tys. zł na projekt warsztatów szachowych dla młodzieży szkolnej w gminie Siemień. Z doświadczenia pana Mariana mogą skorzystać również mieszkańcy innych gmin naszego powiatu na zajęciach, które odbywają się w Parczewskim Domu Kultury