Drugie działanie, czyli Piknik Rodzinny zgromadził liczną widownie mieszkańców gminy i przybyłych gości. Prowadzenie pikniku uroczyście zostało przekazane przez Wójta Gminy Jabłoń młodemu pokoleniu – uczniom Szkoły Podstawowej w Jabłoniu (Julii Janiak, Julii Wasiczuk, Lenie Łobejko oraz Bartoszowi Mospinek), którzy kiedyś będą gospodarzami tej Ziemi. Głównym punktem programu był spektakl teatralny pt. „Od ziarenka do bochenka” według scenariusza i w reżyserii Iwony Malczewskiej i Agaty Korpysz. W postacie swoich przodków wcielili się aktorzy – amatorzy z gminy Jabłoń. Udział w spektaklu brał również zespół ludowy Kalina. Jednym z punktów programu były występy zespołów ludowych z gminy Jabłoń: dziecięcy zespół Jabłoneczka ze Szkoły podst. im. SGO „Polesie” w Jabłoniu, zespół Kalina (w lipcu 25 lat działalności) oraz solistki Agata Korpysz, Kamila Januszko i Katarzyna Paluszkiewicz. Następnie mogliśmy posłuchać kapeli folkowej „Styrta” z Krasnegostawu oraz solowego występu Moniki Głowackiej z Łomaz. Odbywały się także warsztaty ginących zawodów m.in. pszczelarz, glina, makrama, filc, wycinanka. Była możliwość skosztowania tradycyjnych potraw na stoiskach przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z: Dawidów, Jabłonia, Kuder i Paszenek.
Głównym celem Pikniku pt. „Nasze Korzenie” było przypomnienie bogatej tradycji ludowej kultywowanej w naszej gminie, podkreślenie wartości kulturowych tkwiących w starych obrzędach i uświadomienie młodemu pokoleniu że korzenie wszystkich tkwią na wsi.
Muzeum Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu
Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.