reklama
reklama

Radny Gołąb: Uszczelnijmy system opłat za śmieci

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Jacek Dejneka

Radny Gołąb: Uszczelnijmy system opłat za śmieci - Zdjęcie główne

foto Jacek Dejneka

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościGmina Parczew podwyższyła opłaty za odbiór śmieci. Radny Łukasz Gołąb widzi opcję lepszego egzekwowania należności, co w rezultacie byłoby mniej dotkliwe dla portfeli mieszkańców. Zarazem chce 50-procentowych zniżek dla dużych rodzin i osób z niepełnosprawnościami.
reklama

Po ostatniej podwyżce opłat za śmieci o 4 zł miesięcznie od osoby oraz dwukrotności tej kwoty za odpady niesegregowane, radny Łukasz Gołąb zwrócił się prośbą do burmistrza Pawła Kędrackiego o podjęcie działań weryfikujących system gospodarowania odpadami w gminie Parczew. Jego zdaniem liczba osób wnoszących opłatę znacząco odbiega od stanu faktycznego i meldunkowego.

– Nie było to konsekwentnie egzekwowane na etapie podpisywania umów i spowodowało znaczący odpływ osób z systemu, bez stosownej reakcji ze strony gminy – napisał w interpelacji radny Gołąb.

Weryfikacja danych i zniżki

Radny złożył wniosek o dokonanie weryfikacji złożonych deklaracji w postępowaniu administracyjnym w oparciu o posiadane przez gminę Parczew dane, m.in. informacje o pobieranych świadczeniach w MOPS.

reklama

Gołąb argumentuje, że podobne działania z bardzo dobrym skutkiem podjęło wiele samorządów. Miasto Świdnik stworzyło program korzystający z własnej bazy danych, który doprowadził do ujawnienia ogromnej liczby osób nieobjętych systemem.

Dodatkowo Łukasz Gołąb prosi o przygotowanie symulacji zmiany sposobu rozliczania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w oparciu o zużycie wody. I z uwzględnieniem 50-procentowej zniżki dla posiadaczy karty dużej rodziny i osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Adekwatne opłaty

W odpowiedzi Monika Laszewska, kierowniczka Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, odpisała z upoważnienia burmistrza, że gmina systematycznie weryfikuje składane deklaracje, porównując je z meldunkami w danej nieruchomości. Ponadto co miesiąc powstaje raport nowo zameldowanych osób, wysyłane są zawiadomienia informujące o obowiązku dopisania się do czynnej deklaracji.

reklama

– Środki wykorzystywane w celu wykrywania osób uchylających się od wnoszenia opłat za odpady są adekwatne do zaistniałej sytuacji. Gmina Parczew jest gminą ze znacznym wskaźnikiem migracji – odpowiedziała Laszewska.

Niestabilne przepisy i chwiejny system

Monika Laszewska dodała, że system poboru opłat zależny od ilości zużytej wody z danej nieruchomości jest metodą skomplikowaną, a coraz liczniejsze interpretacje przepisów doprowadzają do uchylania uchwał przez Regionalne Izby Obrachunkowe i powrót do starego sposobu naliczania opłat.

- Do momentu usystematyzowania przepisów oraz wydania przez sądy odpowiednich rozstrzygnięć, gmina Parczew przeprowadzi symulację zmiany sposobu naliczania opłat za odpady komunalne - zadeklarowała.

reklama

Zastrzegła jednak, że z uwagi na brak sieci wodociągowej na terenie części miejscowości w gminie przeprowadzenie symulacji w proponowanym przez Gołąba systemie rozliczania opłat za odpady jest niemiarodajne.

Ponadto Laszewska zaznaczyła, że wprowadzenie ulg dla rodzin posiadających kartę dużej rodziny oraz dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w bieżącej sytuacji doprowadzi do niezbilansowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie gminy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama