reklama
reklama

Kraj: Wprowadzono prawie najwyższy stopień alarmowy CRP. Chodzi o sytuację na Ukrainie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Kraj: Wprowadzono prawie najwyższy stopień alarmowy CRP. Chodzi o sytuację na Ukrainie - Zdjęcie główne

Wprowadzono prawie najwyższy stopień alarmowy CRP. Chodzi o sytuację na Ukrainie | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W całym kraju wprowadzono trzeci z czterech, stopień alarmowy - CHARLIE-CRP. Dotyczy on bezpieczeństwa polskiej cyberprzestrzeni. Wiążę się to z sytuacją na Ukrainie, przy granicach której są rosyjskie wojska. - Chcemy przygotować się na wszystkie możliwe sytuacje - wyjaśnia pełnomocnik polskiego rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
reklama

Zarządzenie wprowadzające trzeci stopień alarmowy - CHARLIE-CRP w całym kraju, podpisał premier Mateusz Morawiecki. Ostrzeżenie wprowadzono, w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Stopień alarmowy obowiązuje od wieczora 21 lutego do godz. 23.59, 4 marca.  Wcześniej obowiązywał pierwszy stopień CRP (ALFA–CRP). Oprócz tego są jeszcze dwa stopnie - BRAVO - drugi i DELTA - czwarty.

- Stopień wprowadził Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

W związku z wprowadzeniem trzeciego stopnia alarmowego obowiązują: całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów, przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku ataku oraz przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

- Powodem decyzji jest przede wszystkim sytuacja na Ukrainie oraz informacje o zdarzeniach, które miały miejsce w Polsce - powiedział Polskiej Agenci Prasowej, Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, który dodał, że nie może ujawnić szczegółów na temat tyvh zdarzeń, bo informacje na ten temat są w domenie służb specjalnych. - Chcemy przygotować sie na wszystkie możliwe sytuacje i zadbać o to, aby nasza infrastrukra, jeśli chodzi o systemy informatyczne, była gotowa na wszelkie ewentualności.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama