reklama
reklama

Województwo lubelskie: Opozycja znów chce uchylenia uchwały "anty LGBT"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: JN

Województwo lubelskie: Opozycja znów chce uchylenia uchwały "anty LGBT" - Zdjęcie główne

Michał Krawczyk | foto JN

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaPo raz kolejny o uchylenie stanowiska w sprawie tzw. strefy wolnej od ideologii LGBT, apeluje lubelski poseł Michał Krawczyk. Wtóruje mu lubelski senator Jacek Bury. Według polityków nie uchylenie stanowiska może grozić utratą unijnych pieniędzy.
Reklama lokalna
reklama

Stanowisko w sprawie tzw. strefy wolnej od ideologii LGBT

W 2019 roku Sejmik Województwa Lubelskiego przyjął stanowisko w sprawie tzw. strefy wolnej od ideologii LGBT, którego autorami są osoby związane z partią Prawo i Sprawiedliwość - wiceprzewodniczący sejmiku Mieczysław Ryba i posłanka Elżbieta Kruk.

- Sejmik Województwa Lubelskiego wyraża sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności, gwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej Konstytucji, a także ingerują w autonomię wspólnot religijnych - czytamy w stanowisku.

reklama

W stanowisku zadeklarowano obronę szkoły i rodziny "przed ideologią sprzeczną z chrześcijańskimi wartościami", nie zgodzono się na wprowadzenie do polskiego systemu oświaty elementów wychowania seksualnego w myśl Światowej Organizacji Zdrowia, na wprowadzanie do szkół tzw. latarników, czyli funkcjonariuszy politycznej poprawności i nie pozwolono na wywieranie administracyjnej presji na rzecz "stosowania poprawności politycznej (słusznie zwanej "homopropagandą") w wybranych zawodach (nauczyciele, naukowcy, przedsiębiorcy, prawnicy)".

reklama

- Deklarujemy, że Sejmik Województwa Lubelskiego w realizacji swoich publicznych zadań będzie wierny tradycji narodowej i państwowej, mając w pamięci tysiącletnią tradycję chrześcijaństwa w Polsce oraz wielowiekowe przywiązanie Polaków do wolności - czytamy w stanowisku.

Za stanowiskiem zagłosowało łącznie 24 radnych z PiS i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przeciw było dwoje radnych z Koalicji Obywatelskiej, sześcioro nie oddało głosu, z czego dwójki nie było na sesji.

reklama

Niedawno dziewięciu radnych (KO, Lewica i Stowarzyszenie Polska 2050) złożyło wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji, na której odbyło się głosowanie w sprawie uchylenia stanowiska. Wnioskujący uważają, że Komisja Europejska może zagrozić cofnięciem unijnych dotacji. Pieniądze mogłyby według nich, stracić regiony, w których przyjęto takie stanowiska. Komisja Europejska jakiś czas temu wyraziła zaniepokojenie z powodu dyskryminacji niektórych grup społecznych, przez takie stanowiska.

Poseł po raz kolejny apeluje

Lubelski poseł Michał Krawczyk z Koalicji Obywatelskiej po raz kolejny zaapelował w poniedziałek (20 września) o uchylenie uchwały. 

- Kolejny raz będziemy rozmawiać o dyskryminującej, niezgodnej z wartościami Unii Europejskiej, uchwale "anty LGBT" podjętej przez Sejmik Województwa Lubelskiego ponad 2 lata temu. Kolejny raz rozmawiamy o tej uchwale, ponieważ radni Prawa i Sprawiedliwości, Zarząd Sejmiku Województwa Lubelskiego na czele z marszałkiem Jarosławem Stawiarskim zachowują się tak jakby kompletnie nie rozumieli sytuacji, w której znalazło się nasze województwo i Sejmik - mówił Michał Krawczyk.

Poseł przypominał, że od jakiegoś czasu trwa wymiana korespondencji między Zarządem Województwa Lubelskiego z przedstawicielami Komisji Europejskiej w związku z wątpliwościami Komisji, co do jak podkreślił Krawczyk - "dyskryminujących zapisów w tej uchwale". Parlamentarzysta dodawał też, że niedawno Sejmik zebrał się na nadzwyczajnej sesji Rady Sejmiku, żeby głosować nad wycofaniem uchwały. Ostatecznie uchwała nadal obowiązuje. 

- Ostrzegaliśmy na sesji, że ta korespondencja jest kolejnym ostrzeżeniem kierowanym do województwa lubelskiego z Komisji Europejskiej i mówiącym o tym, że istnieje zagrożenie dla środków unijnych - ponad 10 miliardów złotych dla województwa lubelskiego, jeśli uchwała nie została uchylona. Głosami radnych PiS-u, uchwała nie została uchylona - przypominał Krawczyk.

Uchylić haniebną uchwałę

Polityk oznajmił, że w zeszłym tygodniu Waldemar Buda - wiceminister funduszy i polityki regionalnej, do samorządów, w których obowiązują takie uchwały, w tym do marszałka Jarosława Stawiarskiego, wystosował pismo, w którym napisał, że "zakaz dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym, z jakiejkolwiek przyczyny wynika wprost z polskiej konstytucji, a każda uchwała, czy stanowisko światopoglądowe przyjmowane przez organy stanowiące samorządy rożnych szczebli, musi pozostawać w zgodzie z konstytucją (...). Zwracam się do samorządów o ich analizę, weryfikację, czy nie zawierają takich zapisów". Buda chce, żeby takie stanowiska przeanalizować, zweryfikować i zmodyfikować, jeśli będzie trzeba.

- To nie chodzi o to, żeby pan "coś zmodyfikował”. Chodzi o to, żeby tę haniebną uchwałę uchylić - zwrócił się do marszałka, poseł. 

Pozostałą część artykułu przeczytasz tutaj.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu pulawy.24wspolnota.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama