Reklama

Reklama

Parczew: co z powołaniem szkoły specjalnej? Wszyscy są za, ale konkretów nie ma

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Parczew: co z powołaniem szkoły specjalnej? Wszyscy są za, ale konkretów nie ma - Zdjęcie główne

Zdjęcie ilustracyjne | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskie Burmistrz odsyła do starostwa... Starostwo tłumaczy, że próby pozyskania budynku po studium medycznym nie powiodły się, a pierwszej w powiecie parczewskim szkoły specjalnej, jak nie było, tak nie ma. Radny Łukasz Gołąb prosi o zorganizowanie spotkania w tej sprawie.

Reklama

Jednym z pomysłodawców założenia pierwszej w powiecie parczewskim szkoły specjalnej jest Łukasz Gołąb, parczewski radny. W 2020 roku powołana została fundacja Viktor, która zabiega o utworzenie w pow. parczewskim pierwszej szkoły specjalnej.

Sprawa była omawiana w 2021 roku na spotkaniu zorganizowanym w Starostwie Powiatowym w Parczewie. Pow. parczewski jest jest jedynym w regionie, który nie ma szkoły specjalnej dla dzieci niepełnosprawnych. Obecnie dzieci są dowożone do szkół w innych powiatach, spędzają w autobusach po dwie godziny, przez co pojawia się problem rehabilitacji, bo szkoła nie zapewnia całkowitej opieki.

Plany spaliły na panewce

Do tego, aby szkoła mogła powstać, potrzebny jest m.in. budynek, a próby pozyskania lokalu na potrzeby placówki, nie powiodły się.

– Zarówno samorząd gminny, powiatowy, jak też wojewódzki, pomimo składanych deklaracji, nie zdecydowały się na użyczenie lokalu na potrzeby szkoły specjalnej – ubolewa radny Gołąb.

Społecznicy nie składają jednak broni. Gołąb poprosił burmistrza Pawła Kędrackiego o zorganizowanie spotkania, w którym wzięliby udział przedstawiciele m.in. fundacji, starostwa, inni samorządowcy z powiatu oraz instytucje zajmujące się pomocą osobom niepełnosprawnym.

– Proponuję zwrócić się o zorganizowanie spotkania, na którym mogłyby zostać omówione realne perspektywy powołania placówki, do Starostwa Powiatowego. Deklaruję jednocześnie swój udział w takim spotkaniu – zapewnił burmistrz, nawiązując do tego, że utworzenie i prowadzenie placówek specjalnych to, zgodnie z przepisami, zadanie powiatu.

Z kolei radny Gołąb przypomniał, że powstanie placówki nie tylko dałoby szansę rozwoju osób niepełnosprawnych, ale też generowałoby oszczędności w budżecie gminy, która musi pokrywać koszty dowozu uczniów do szkół w innych powiatach.

Kędracki przypomina zaś, że gmina nie zapomniała o osobach niepełnosprawnych, a on sam nadal popiera inicjatywę powołania szkoły specjalnej (...)

Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu "Wspólnoty Parczewskiej". 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy