15 lat temu Rada Miejska w Parczewie powołała Młodzieżową Radę Miasta, czyli organ, w którym zasiadają przedstawiciele szkół ponadpodstawowych. W ten sposób młodzi ludzie uczą się, jak działa samorząd, a zasiadanie w młodzieżowej radzie jest często pierwszym krokiem do tego, aby zostać "dorosłym samorządowcem".
W Parczewie młodzieżowa rada od pewnego czasu nie działa, a radny Łukasz Gołąb uważa, że trzeba ją aktywować.
– Patrząc na spadającą aktywność, zauważalną także w środowisku młodych ludzi, gmina Parczew powinna korzystać z każdego narzędzia dającego możliwość aktywizacji społecznej. Mam prawie 40 lat, a po raz drugi jestem najmłodszym radnym, co pokazuje, jak ważne jest pilne obniżenie "dolnej granicy aktywności" w życiu publicznym – zauważył Gołąb, który zaapelował do burmistrza Pawła Kędrackiego o powołanie w Parczewie Młodzieżowej Rady Miejskiej.
Gołąb zadeklarował, że w formie wolontariatu wsparłby działanie rady. Zaproponował, aby koordynatorem i opiekunem młodzieżowego organu został przewodniczący komisji oświaty, kultury, sportu i opieki społecznej.
Na razie młodzieżowa rada w Parczewie nie powstanie
Burmistrz poinformował, że "możliwość powołania rady jest rozważana", ale nie złożył w tej sprawie żadnych deklaracji.
– Ze względu na to, że obecna kadencja samorządowa powoli dobiega końca (została wydłużona do końca kwietnia 2024 roku, a ustawę w tej sprawie podpisał prezydent Andrzej Duda – aut.) proponuję, aby powołanie młodzieżowej rady, jako organu konsultacyjno-doradczego, pozostawić do decyzji Rady Miejskiej kolejnej kadencji – odpowiedział w dość dyplomatyczny sposób Kędracki.
Przypomnijmy, że młodzieżowa rada może zostać utworzona na wniosek co najmniej 20 proc. ustawowego składy Rady Miejskiej (w przypadku Parczewa potrzeba 3 radnych), wójta gminy/burmistrza, organizacji pozarządowych, uczniów lub studentów szkół oraz uczelni z terenu danej gminy. Teoretycznie burmistrz mógłby zatem złożyć wniosek o powołanie Rady już teraz.
Niemal dwa lata temu weszła w życie nowelizacja ustawy m.in. o samorządzie gminnym, która wprowadziła prawne podstawy do powołania młodzieżowych rad na wszystkich szczeblach samorządu. Poprawiła też dotychczasowe przepisy, a młodzieżowe rady zostały wyposażone w konkretne uprawnienia.
Do zadań rad należy obecnie m.in. opiniowanie projektów uchwał dotyczących młodzieży czy udział w opracowaniu strategicznych działań na rzecz młodzieży.
– Głównym celem zmian jest zwiększenie zaangażowania młodych ludzi w życie publiczne. Przedstawiciele młodego pokolenia zyskają narzędzie do wpływania na kształt wspólnot lokalnych – tłumaczy Gołąb.
Młodzieżowe rady funkcjonują obecnie w ponad 500 gminach, w pow. parczewskim taki organ działa m.in. w gm. Milanów. Samorządy muszą udzielać młodzieżowym radom wsparcia merytorycznego, technicznego oraz finansowego.
Petycja oddalona
Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu petycję ws. powołania w Parczewie Młodzieżowej Rady Miasta wystosował do Rady Miejskiej Patryk Król, aktywista z Brodnicy w województwie kujawsko-pomorskim. Podobne wnioski trafiały do innych samorządów w województwie lubelskim.
Petycja została oddalona z powodów formalnych. Mirosław Naumiuk, przewodniczący Rady Miejskiej zauważył, że wnoszący petycję nie był osobą uprawnioną do złożenia wniosku o powołanie młodzieżowej rady.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.