reklama
reklama

Parczew nie przystąpił do rządowego programu. "Nie zrobili wszystkiego, co mogli"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Parczew nie przystąpił do rządowego programu. "Nie zrobili wszystkiego, co mogli" - Zdjęcie główne

Zdjęcie ilustracyjne | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskieMiejski Ośrodek Pomocy Społecznej nie zrobił wszystkiego, co było w jego mocy – ocenił radny Łukasz Gołąb, komentując fakt nieprzystąpienia przez gm. Parczew m.in. do programu "Opieka wytchnieniowa". W samej gminie jest 109 osób poniżej 18. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Reklama lokalna
reklama

Przypomnijmy. Program jest prowadzony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a mogą do niego przystępować poszczególne samorządy. Głównym celem jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub dorosłymi osobami niepełnosprawnymi mającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Chętnych nie było

Do domu osoby niepełnosprawnej na pewien czas przychodzi np. pracownik socjalny, aby nieco odciążyć opiekunów. Na realizację programu minister przeznaczył w ramach tegorocznej edycji 150 milionów złotych. Gminy lub powiaty składały wniosek o dofinansowanie do właściwego wojewody do dnia 10 listopada 2022 r.

Radny Łukasz Gołąb dociekał, czy w latach 2021-2022 gmina Parczew wnioskowała o pieniądze na opiekę wytchnieniową oraz realizację programu "Asystent osoby niepełnosprawnej". Joanna Suchodolska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wyjaśniła, że gmina nie przystąpiła do programów.

– Planowaliśmy ich realizację, podjęliśmy działania związane z ich promocją. Mimo przeprowadzonych czynności nie znalazły się osoby spełniające wymagane w programach kryteria lub nie wyraziły potrzeby skorzystania z tej formy pomocy – tłumaczyła Suchodolska.

Dyrektor dodała, że z bazy danych ośrodka został wygenerowany raport rodzin z gminy Parczew, w których żyją osoby niepełnosprawne. Pracownicy socjalni kontaktowali się telefonicznie lub osobiście z potencjalnymi uczestnikami, przedstawiając im warunki przystąpienia do programu. 

Radny wyraża sprzeciw 

Z tą argumentacją kompletnie nie zgadza się radny Gołąb, który stwierdził, że gmina Parczew jest jedyną w powiecie, która nie aplikowała do programów.

– MOPS twierdzi, że nie było chętnych. Tymczasem z terenu gminy Parczew za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z programu "Opieka wytchnieniowa" korzysta 15 osób, a z programu "asystent osoby niepełnosprawnej" korzysta 12 osób – zauważył w mediach społecznościowych Gołąb i dodał w rozmowie z nami, że w okolicy jest wiele osób, które nie wiedziały o możliwości skorzystania z usługi.

Radny podzielił się z nami przygotowaną na rzecz Fundacji Viktor z pow. parczewskiego diagnozą sytuacji osób niepełnosprawnych. Z analizy wynika, że w gminie Parczew jest 109 osób do 18. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności. 9 dzieci nie ukończyło jeszcze 3 lat, 13 osób mieści się w przedziale wiekowym 4-6 lat, 54 osoby mają między 7 a 14 lat, a 33 mieszczą się w przedziale 15-18 lat. W całym powiecie parczewskim jest 197 osób poniżej 18. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, poza Parczewem najwięcej, bo 22 osoby, mieszkają w gminie Siemień.

Jeśli chodzi o osoby w wieku 18-60 lat, to w powiecie parczewskim jest 326 osób z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (one akurat nie zostałyby objęte programem "Opieka wytchnieniowa") oraz 190 osób dorosłych z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (mogą przystąpić do programu), z czego tylko w gm. Parczew mieszka 59 osób. 39 osób dorosłych z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności szuka pracy. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama