Widok zaśmieconych brzegów Tyśmienicy zna chyba każdy parczewianin i mieszkaniec powiatu. Odpady zostawiają nie tylko osoby, które wypoczywają nad rzeką, ale też wędkarze. – Śmieci jest bardzo dużo. Ludzie siedzą wśród odpadów, a w regulaminie wędkarskim jest zapisane, że każdy wędkarz przed rozpoczęciem wędkowania powinien posprzątać teren wokół siebie w promieniu pięciu metrów. Prawie nikt tego nie robi – denerwuje się Sławomir Olszewski ze społecznej straży rybackiej.
Jakie śmieci zostawiają mieszkańcy? – Opakowania po cemencie, puszki po piwach. Dźwigają nad wodę kilkanaście puszek, a z powrotem nie zabiorą nawet jednej – dodaje Olszewski.
Członkowie Społecznej Straży Rybackiej wspólnie z Kołem Polskiego Związku Wędkarstwa "Parczew-Miasto" oraz Kołem PZW Huta Szkła Parczew postanowili wziąć sprawę w swoje ręce. – Posprzątaliśmy odcinek po obu brzegach Tyśmienicy od ujścia Piwonii po ujście rzeki Piskornicy i dalej, aż do mostu na trasie do Lublina. Dodatkowo posprzątaliśmy znaczny odcinek brzegów Piskornicy – tłumaczy Krzysztof Wroński, prezes PZW w Parczewie.
W akcji sprzątania wzięło udział 15 osób. Ochotnicy zebrali... ponad 60 worków na śmieci. Pojemność jednego to 120 litrów, a zatem w sumie daje to ponad 7 tysięcy litrów. – Niestety były to odpady w znacznej mierze pozostawione przez wędkarzy. Znaleźliśmy opakowania po zanętach oraz robakach, liczne butelki i puszki po alkoholach oraz masę plastikowych butelek – wylicza Wroński.
Do związku wędkarskiego w Parczewie należy ponad 300 osób (co roku liczba nieznacznie się zmienia), a zatem chętnych do sprzątania było około 5 procent wszystkich członków. – Ciężko namówić ludzi do sprzątania, zazwyczaj przychodzi tylko zarząd i osoby ze społecznej straży rybackiej. Ludzie to olewają, a śmiecą. Jest to dość irytujące – przyznaje S. Olszewski.
Sporo wskazuje na to, że znajdzie się straszak na "śmieciarzy". Więcej można przeczytać w papierowym wydaniu "Wspólnoty Parczewskiej".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.