reklama
reklama

Powiat parczewski. Upamiętnili bohaterów z Korpusu Ochrony Pogranicza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Jarosław Armaciński

Powiat parczewski. Upamiętnili bohaterów z Korpusu Ochrony Pogranicza - Zdjęcie główne

foto Jarosław Armaciński

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskieW Sosnowicy została odsłonięta tablica upamiętniająca żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza.
Reklama lokalna
reklama

W Sosnowicy żołnierze, kończąc swój szlak bojowy po bitwie stoczonej 1 października 1939 r. pod Wytycznem, zgodnie z rozkazem dowódcy zgrupowania gen. Wilhelma Orlik-Rückemana, dokonali rozbrojenia, zniszczenia posiadanego wyposażenia, broni i umundurowania.

Decyzja dowódcy spowodowana była znaczną przewagą wroga, wyczerpywaniem się zapasów amunicji i ogromnym zmęczeniem żołnierzy, którzy od kilku dni musieli nieustannie znosić trud walki i ciągłego marszu.

Uroczystości upamiętniające rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Świętej Trójcy w Sosnowicy w intencji poległych żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i Wojska Polskiego, którzy we wrześniu i na początku października 1939 r. stawili opór niemieckiej i sowieckiej agresji na nasz kraj.

reklama

Uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz parafialny, gdzie na dwóch mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego złożyli kwiaty oraz zapalili znicze.

Następnie goście udali się pod kamień, na którym umieszczono pamiątkową tablicę.

Upamiętnienie powstało dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Historyczna Sosnowica i Urzędu Gminy Sosnowica. Tablicę memoratywną oraz tablicę informacyjną sfinansowano z budżetu IPN oddział w Lublinie.

Dyrektora lubelskiego oddziału IPN – dra Roberta Derewendę reprezentował naczelnik oddziałowego biura upamiętniania walk i męczeństwa IPN w Lublinie - dr hab. Jacek Romanek, który odsłonił tablicę w asyście zastępcy wójta gminy Sosnowica i przedstawiciela Stowarzyszenia Historyczna Sosnowica – Jarosława Armacińskiego.

W uroczystościach udział wzięli uczniowie klas 8 Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Sosnowicy oraz przedstawiciele władz samorządowych i instytucji gminnych. Obecna była również delegacja funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

reklama

Jak przypomina Straż Graniczna, 12 września 1924 roku gen. dyw. Władysław Sikorski wydał rozkaz o utworzeniu Korpusu Ochrony Pogranicza – specjalnej formacji wojskowej do ochrony pogranicza polsko-sowieckiego.

Pierwsze jednostki KOP stanęły na wschodniej granicy Rzeczypospolitej już w listopadzie 1924 r. Na 1 grudnia 1927 r. Korpus dowodzony przez gen. dyw. Henryka Minkiewicza składał się z: dowództwa, sześciu dowództw brygad, dwóch dowództw półbrygad, 29 batalionów granicznych, 20 szwadronów kawalerii i dywizjonu żandarmerii. Stan osobowy wynosił około 25 tysięcy ludzi.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama