Przypomnijmy. Janusz Zieliński funkcję przewodniczącego Rady Powiatu w Parczewie pełni od 2018 roku, a od 2010 roku prowadzi "Centrum Motoryzacji Janusz Zieliński", które stanowi główne źródło utrzymania jego rodziny.
W ramach tej działalności funkcjonuje sklep oferujący części zamienne do samochodów, komis samochodowy i warsztat naprawy pojazdów.
– Usługi te ukierunkowane są na zaspokajanie potrzeb znajomych oraz klientów indywidualnych – tłumaczył.
Anonimowy donos
Latem do starosty parczewskiego trafił anonimowy donos na przewodniczącego. Zdaniem autora pisma, 51-letni Zieliński "nadużył swojego stanowiska". Chodzi o jeden z przepisów ustawy o samorządzie powiatowym, który stanowi, że "radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia powiatu, w którym radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności".
Wojewoda lubelski nie miał wątpliwości, że firma przewodniczącego Rady Powiatu Parczewskiego świadczyła odpłatne usługi na rzecz samorządu powiatu. Wezwał rajców do podjęcia uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu przewodniczącego Janusza Zielińskiego, na co się nie zgodzili.
W trakcie obrad głos zabierał często radny Adam Wróblewski (Prawo i Sprawiedliwość).
– Działalność gospodarcza pana przewodniczącego była prowadzona w tej kadencji z wykorzystaniem mienia powiatu, co jest sprzeczne z ustawą o samorządzie powiatowym. Proceder trwał praktycznie od początku kadencji w 2018 roku do dzisiaj, nie wiem, czy gdzieś można spotkać taką sytuację, że działalność była tolerowana przez tak długi czas – stwierdził kilka miesięcy temu.
Zauważył też, że wojewoda opiera się na wyjaśnieniach, w których jest mowa o 34 fakturach na kwotę 30 tysięcy związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przez Zielińskiego, a członkowie komisji rewizyjnej na pismo skierowane do starosty dostali informację o 17 fakturach na kwotę 20 tysięcy.
Przewodniczący Zieliński zarzuca radnemu Wróblewskiemu hipokryzję
W piśmie do wojewody lubelskiego Zieliński zauważył, że Wróblewski od czerwca 2019 roku jest członkiem Rady Nadzorczej Zakładu Usług Komunalnych w Parczewie (spółka należy do gminy, nie do powiatu) i z tego tytułu pobiera wynagrodzenie.
– ZUK jest dostawcą m.in. do siedziby Starostwa Powiatowego ciepła czy też wody. Jest również odbiorcą odpadów komunalnych. Za wszystkie te usługi są wystawiane faktury, a płatnikiem jest powiat parczewski – zauważył i dociekał, czy Wróblewski nie złamał ustawy o samorządzie powiatowym. Chodzi o ten sam przepis, który zdaniem wojewody, złamał Zieliński (...)
Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu "Wspólnoty Parczewskiej".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.