Licea i technika zostały uwzględnione w oddzielnych zestawieniach. Autorzy rankingu brali pod uwagę np. zdawalność matur czy egzaminów zawodowych.
Najważniejsze kryteria są podobne - w rankingu "Perspektyw" odnotowano szkoły dla młodzieży (bez szkół specjalnych i szkół dla dorosłych), gdzie w czerwcu 2020 roku maturę zdawało co najmniej 12 osób przystępujących do egzaminu po raz pierwszy. Średnie wyniki z obowiązkowych egzaminów z języka polskiego i matematyki nie mogły być niższe niż 75 proc. średniej krajowej. Samo uwzględnienie w rankingu jest już zatem pewną formą wyróżnienia.
I Liceum Ogólnokształcące
W najnowszym zestawieniu uwzględnione zostało I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Parczewie, które w skali całego kraju zajęło 774. miejsce (w 2020 roku – 523.), a w województwie lubelskim uplasowało się na 40. pozycji.
Szkoła została wyróżniona tzw. brązową tarczą. – Cieszę się, że pomimo pandemii i nauki zdalnej, jaka została wprowadzona w marcu ubiegłego roku niedługo przed maturą, udało nam się utrzymać dobre miejsce, choć w ubiegłym roku byliśmy wyżej. Mieliśmy wówczas laureata olimpiady, co automatycznie zwiększyło liczbę punktów – mówi Beata Tryniecka, dyrektor szkoły, gdzie zazwyczaj maturę zdaje ponad 90 proc. uczniów. – Nie możemy konkurować z najlepszymi szkołami w regionie, gdzie chodzą wyłącznie wybitni uczniowie, ale staramy się trzymać poziom – zapewnia pani dyrektor.
Technikum
W wojewódzkim rankingu techników uwzględnione zostało technikum wchodzące w skład Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Parczewie, które kształci przyszłych informatyków, fryzjerów, elektryków, mechaników samochodowych czy kucharzy. Placówka zajęła 56. miejsce w województwie lubelskim (w ubiegłym roku szkoła uplasowała się na 52. pozycji).
Mirosław Kowalski, dyrektor ZS im. Stanisława Staszica w Parczewie uważa, że w przypadku kierowanej przez niego placówki ranking nie jest do końca miarodajny.
– Rankingi trzeba czytać, wyciągać wnioski, ale nie powinniśmy całej pracy podporządkowywać zestawieniom. Ranking "Perspektyw" uwzględnia takie rzeczy, na które nie mamy zbyt dużego wpływu np. bardzo dużo punktów jest przyznawanych za maturę zdawaną na poziomie rozszerzonym. Kształcimy bardzo dobrych fachowców, ale wielu z nich nie przywiązuje zbyt dużej wagi do rozszerzonego egzaminu. Część osób od razu po szkole idzie do pracy – tłumaczy Mirosław Kowalski i dodaje, że część osób z matury rozszerzonej uzyskała jednak bardzo dobre wyniki.
– W ubiegłym roku mieliśmy uczniów, którzy z fizyki, chemii i biologii zdali rozszerzoną maturę, zdobywając ponad 80 proc. punktów. Jeśli do tego dołożymy kilku uczniów, którzy uzyskają tylko kilkanaście procent, to średnia nie jest zbyt wysoka – wyjaśnia Kowalski i przypomina, że w 2019 roku jeden z uczniów szkoły został Mistrzem Świata we fryzjerstwie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.