- Początkowo czułem się jak na spacerze. Zastanawiałem się, dlaczego ta droga nazywa się Ekstremalną. Zrozumiałem to później, kiedy zostaliśmy naprawdę sami. Za Gródkiem Szlacheckim znalazłem się w miejscach, w których nigdy nie byłem. Zamarznięte ślady traktorów były jak ostry bruk, który wbijał się w stopy. Do tego nieprzeniknione ciemności, dezorientacja – dzieli się swoimi przeżyciami pan Wiesław (imię zmienione), jeden z uczestników ubiegłorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Parczewie.
Trasy liczą ponad 40 km
Niebawem EDK wyruszy z Parczewa po raz kolejny. To wydarzenie, które od wielu lat cieszy się ogromną popularnością w całej Polsce, w Parczewie zostanie zorganizowane po raz czwarty (po raz pierwszy w 2019 r., wiosną 2020 r., EDK nie doszła do skutku ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia). Podobnie, jak w ubiegłych latach pątnicy będą iść późnym wieczorem i nocą.
– Tegoroczna EDK rozpoczyna się w piątek, 24 marca, o godz. 19. Ma ona jednak charakter indywidualny, dlatego gdyby ktoś chciał przejść w innym terminie, może to zrobić sam. W tym roku przygotowaliśmy cztery trasy (szczegółowe mapy można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia – dop. aut.), każda rozpoczyna się w kościele pw. Opatrzności Bożej w Parczewie, a kończy się w kościele w Ostrowie Lubelskim (pow. lubartowski – dop. aut.). Trasy liczą ponad 40 km, poprowadzone są głównie poza drogami asfaltowymi, przez lasy i pola – tłumaczy Mateusz Domański, koordynator EDK w powiecie parczewskim.
(Nie) tylko dla romantyków
Co roku EDK ma ogólnopolski motyw przewodni, do którego tworzone są rozważania, tegoroczne hasło wydarzenia brzmi "EDK tylko dla romantyków". Każdy uczestnik indywidualnie przeżywa jednak EDK, sam decyduje, jak wygląda jego droga, a rozważania są tylko propozycją.
– Rozważania można pobrać ze strony internetowej lub zachęcamy do zakupu ich przed mszą za 20 złotych. Dochód przeznaczamy na cele charytatywne, chodzi o wsparcie Mileny i Moniki Koziej z Rozkopaczewa (kobiety z pow. lubartowskiego cierpią na rzadką chorobę genetyczną – dop. aut.) - wyjaśnia Domański.
Podobnie, jak w ubiegłym roku, organizatorzy spodziewają się, że w parczewskiej EDK weźmie udział ok. 400 osób.
– Zachęcamy do spróbowania, nikt nikogo nie rozlicza, czy dana osoba ukończy EDK, osoby, które nie czują się na siłach, zapraszamy do udziału we mszy św. Zapisów dokonujemy przez stronę internetową www.edk.org.pl do 24 marca. Jeśli ktoś zdecyduje się przyjść, a nie zapisze się na wydarzenie, to nie będzie to problemem – wyjaśnia Domański i dodaje, że zapisy są potrzebne organizatorom m.in. do celów statystycznych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.