Wspólnota: Niedawno minęła połowa obecnej kadencji samorządu. Co zaliczyłby Pan do sukcesów w czasie tych minionych 30 miesięcy?
Paweł Krępski: Pierwsza połowa kadencji to kontynuacja inwestycji rozpoczętych, termomodernizacja Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Milanowie oraz budynku Urzędu Gminy, a także szereg przedsięwzięć, które już zostały ukończone lub są w realizacji. Przebudowaliśmy dwie drogi gminne w Kostrach oraz Rudnie Drugim. We współpracy z powiatem parczewskim przebudowaliśmy odcinki dróg w Milanowie, Czeberakach oraz Radczu. Wymieniliśmy 509 szt. opraw oświetlenia ulicznego w technologii LED na terenie gminy oraz wybudowaliśmy nowoczesne oświetlenie stadionu. Jesteśmy na etapie budowy kanalizacji sanitarnej w m. Kostry oraz świetlicy wiejskiej w Kostrach. W trzecim etapie realizacji OZE zamontujemy 92 zestawów instalacji kolektorów słonecznych. Łącznie na terenie gminy będzie zamontowanych 540 instalacji. Dbamy o zrównoważony rozwój gminy.
Jaki był najtrudniejszy moment dla władz gminy w czasie bieżącej kadencji?
- Najtrudniejszym momentem był wybuch pandemii Covid-19 i obostrzenia z nim związane.
Jakich celów zakładanych na pierwszą połowę kadencji nie udało się zrealizować?
- Mamy ciągle ogromne potrzeby związane z przebudową dróg powiatowych. Niewystarczające środki finansowe nie pozwoliły dokończyć przebudowy ul. Kościelnej w Milanowie, drogi powiatowej w Radczu czy rozpoczęcia przebudowy drogi Milanów – Cichostów – Augustówka. Jestem przekonamy, że uda się zrealizować przynajmniej część planów w drugiej połowie kadencji.
Z czego gmina Milanów może być dumna?
- Uważam, że mamy dosyć atrakcyjną ofertę wydarzeń kulturalnych na terenie gminy oferowanych przez Gminny Ośrodek Kultury, Bibliotekę Publiczną, koła gospodyń wiejskich, Stowarzyszenie Cichosz. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę sportową stworzyliśmy wspólnie z LKS Milanów doskonałą bazę sportową dla dzieci i młodzieży trenującej piłkę nożną. Sukcesy ogólnopolskie odnosi ciągle rozwijająca się Orkiestra Dęta OSP Milanów.
Co gmina musi poprawić?
- Plan zagospodarowania przestrzennego gminy, który powstał w 2005 r. wymaga ciągłych zmian. Pomimo wprowadzania częstych korekt nie jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom naszych mieszkańców na bieżąco, ze względu na skomplikowany tok formalno-prawny procedury planistycznej. Od dawna istnieje potrzeba uchwalenia nowego planu.
Część wójtów obawia się, że planowane podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, źle wpłynie na budżet samorządów, bo mniej pieniędzy będzie do niego "wracało". Czy robiliście wyliczenia, jak ewentualne zmiany wpłynęłyby na budżet gm. Milanów?
- Zawsze zmiany przepisów powodują obawy, a szczególnie jeżeli chodzi o stronę dochodową. W noweli ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego czytamy, że jeśli dochody z PIT i CIT w danym roku spadną poniżej ustalonego poziomu, samorządy otrzymają zwiększoną subwencję rozwojową, która im to wynagrodzi. Dzięki temu dochody JST będą mniej podatne na wahania w gospodarce i zmiany prawne. Kolejnym proinwestycyjnym działaniem jest Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, który oferuje bezzwrotne wysokie dofinansowanie inwestycji JST, promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Założenia są obiecujące, zobaczymy jak wyjdzie w praktyce.
Jednym z bardziej emocjonujących tematów dla mieszkańców gminy Milanów jest sytuacja Szkoły Podstawowej w Kostrach, gdzie cały czas ubywa uczniów. Jaka będzie przyszłość gminnej sieci szkół?
- Obecnie w placówkach prowadzonych przez gminę Milanów z każdym rokiem jest coraz mniej uczniów (SP w Kostrach liczy 24 uczniów w klasach 1–8), a wysokość subwencji oświatowej zależy właśnie od liczby uczniów, których mała ilość niestety w niewielkim stopniu przekłada się na zmniejszenie zatrudnienia wśród nauczycieli. Subwencja przekazywana z budżetu centralnego nie odpowiada rzeczywistym kosztom prowadzenia szkół. Od kilku lat utrzymuje się tendencja znacznego wzrostu wydatków oświatowych. Około 90 proc. wydatków stanowią wynagrodzenia pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych szkół. W związku z tym jest konieczność dostosowania sieci szkół do realnych potrzeb wynikających z zachodzących zmian demograficznych oraz związane z tym racjonalizowanie ponoszonych wydatków na zadania oświatowe.
Czy będzie się Pan ubiegał o reelekcję?
- Nie podjąłem jeszcze decyzji w tej sprawie. Dzisiaj skupiam się wyłącznie na realizacji ambitnych projektów inwestycyjnych oraz przygotowaniu strategii rozwoju gminy w nowej perspektywie finansowej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.