reklama

Bezlitosny VAT opóźnia instalacje solarów

Opublikowano:
Autor:

Bezlitosny VAT opóźnia instalacje solarów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaParczew: Instalacja solarów jest wstrzymana na co najmniej dwa miesiące. Powodem jest zmiana przepisów podatkowych, które prawdopodobnie powiększą koszt projektu o 280 tys. zł.

W tym roku, po nowelizacji przepisów podatkowych, pojawiła się nowa interpretacja Ministerstwa Finansów dotycząca podatku VAT od dotacji unijnych. Pierwszą ofiarą nowego prawa na terenie gminy Parczew padł projekt instalacji solarnych.

- Inwestycja ta będzie rozłożona na dwa lata aby, odciążyć budżet gminy - tłumaczy burmistrz Paweł Kędracki. - Powodem jest podatek VAT, który gmina musi zapłacić od dotacji z Unii Europejskiej - dodaje burmistrz. Przy stawce 8% gmina musiałaby zapłacić dodatkowo 280 tys. zł podatku VAT. - Plan jest taki, żeby w tym roku zabezpieczyć w budżecie 140 tys. złotych i tyle samo w 2018 - informuje Anna Makówka, skarbnik gminy Parczew.

Optymizm kontra realizm

Burmistrz planuje z optymistycznym założeniem, że VAT maiłby wynosić 8%, jak na razie nie wiadomo jest, jaką stawkę trzeba będzie zapłacić. Na instalację solarów obowiązuje 8% VAT, ale za ich dostawę trzeba już zapłacić 23%.

W projekcie jest mowa o dostawie z zamontowaniem i na dzień dzisiejszy Urząd Marszałkowski uważa, że dostawa jest tu priorytetem - mówi Paweł Kędracki. - Czy mamy to traktować jako usługę, do której potrzebny jest zakup, czy zakup, do którego niezbędna jest dostawa? Ktoś mówi, że koszty dostawy są większe od kosztów montażu, ale chwileczkę, ktoś inny mówi, że zamawiając panel nikt nie postawi go sobie w pokoju, więc montaż jest ważniejszy niż dostawa - wyjaśnia burmistrz. - Po wstępnych rozmowach z ekspertami wiemy, że jest tutaj od strony podatkowej duże pole do interpretacji - mówi Anna Makówka. - Ale do otrzymania opinii na piśmie nie możemy zająć jednoznacznego stanowiska - dodaje skarbnik.

Kto dostanie solary, a kto musi czekać?

W tej dyskusji pojawia się też pytanie o plan instalacji solarów w poszczególnych gospodarstwach domowych. Sam fakt, że projekt będzie rozłożony na dwa lata, powoduje, że część mieszkańców będzie miała solary w ty roku, a inni w przyszłym. - Kwestia instalacji zgodnie z listą będzie problematyczna, bo przecież wykonawca nie będzie skakał z miejsca w miejsce - mówi Paweł Kędracki. - Z ekonomicznego i praktycznego punktu widzenia miałoby sens, żeby robić to dzielnicami i sołectwami - dodaje burmistrz.

Samorządy protestują

Samorządowcy nie zgadzają się z nową interpretacją przepisów, a niektóre gminy nawet odstępują od projektów, bo VAT jest za dużym obciążeniem dla ich budżetów. Samorządowcy zwracają się do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Ministerstwa Finansów prezentując sprzeciw wobec nowej interpretacji przepisów podatkowych. Gmina Parczew przyłączyła się do tych działań, ale finalne rozstrzygnięcie jest trudne do przewidzenia. Jedno jest pewne - na odpowiedź z ministerstw trzeba będzie poczekać około dwóch miesięcy.

 


 Paweł Kędracki,
burmistrz Parczewa Inwestycja ta będzie rozłożona na dwa lata, aby odciążyć budżet gminy.

Anna Makówka,
skarbnik w urzędzie miejskim Jeżeli dostalibyśmy zaliczkę na projekt, to musimy odprowadzić od niej podatek. Jeśli interpretacja opodatkowania dotacji się zmieni, to wtedy wystąpimy o zwrot. Inaczej narazimy się na konsekwencje karne.

Mirosław Naumiuk,
przewodniczący Rady Miejskiej Proponuję, żeby realizować instalację solarów według jakiegoś klucza, który od początku będzie ustalony. Mogą być pretensje mieszkańców. Ktoś może zapytać, dlaczego tu instalujemy w tym roku, a u niego w przyszłym.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE