Od 20 grudnia ubiegłego roku obowiązujące Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nakazuje trzymanie drobiu w zamknięciu. Celem jest uniemożliwienie kontaktu z drobiem z innych gospodarstw oraz dzikimi ptakami, które mogą przenosić wyjątkowo zjadliwa grypę. Zakazane jest też pojenie drobiu ze zbiorników, do których dostęp mogą mieć dzikie ptaki oraz wwożenie na teren gospodarstwa zwłok dzikich ptaków lub ptaków łownych. Ponadto nie wolno samemu chować padłych zwierząt. Należy je przekazać odpowiednim przedsiębiorstwom utylizacyjnym.
Edukują, kontrolują i karzą
Powiatowy Inspektorat Weterynarii potwierdza, że na terenie powiatu parczewskiego toczą się 2 postępowania administracyjne, których celem jest ukaranie właścicieli drobiu za naruszenie zarządzonych w rozporządzeniu środków bezpieczeństwa. Kary pieniężne są bardzo dotkliwe i sięgają 8 tys. zł za jedno naruszenie. Jeśli inspektorzy stwierdzą kilka naruszeń, mogą nałożyć kilka kar, które się sumują, a wtedy konsekwencje finansowe mogą być ogromne.
Inspekcja prowadzi też kampanię informacyjną. Inspektorzy pojawiają się na sesjach Rad Gmin, przekazują najistotniejsze informacje sołtysom i proszą o zapoznanie z nimi mieszkańców.
Rejestracja drobiu
Niezależnie od ilości posiadanych ptaków, każdy hodowca ma obowiązek zgłoszenia do powiatowego lekarza weterynarii faktu posiadania drobiu - informowała podczas sesji Rady Gminy w Milanowie Marzena Kołbun z parczewskiego inspektoratu.
Inspektorzy apelują do sołtysów, by zajęli się sporządzeniem takich list, co ułatwi rejestrację osobom starszym, posiadającym tylko kilka sztuk drobiu. Inspekcja Weterynaryjna oferuje też w edukowaniu mieszkańców wsi.
Jeśli sołtys zorganizuje spotkanie i powiadomi Inspekcję tydzień wcześniej, to kompetentna osoba przyjedzie na takie spotkanie i udzieli wszelkich informacji zebranym gospodarzom - zapewnia Marzena Kołbun.
(…)
Najnowszy numer Wspólnoty już w Twoim punkcie sprzedaży.