reklama

Konsultacje w sprawie szkół w Parczewie

Opublikowano:
Autor:

Konsultacje w sprawie szkół w Parczewie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaRozpoczęły się konsultacje w sprawie wdrożenia w Gminie Parczew Reformy Oświatowej. 

 

Ustawa dotycząca nowego ustroju szkolnego ogłoszona w Dzienniku Ustaw z dnia 11 stycznia 2017 r. poz. 60 „Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe” zobowiązuje wszystkie gminy do podjęcia działań mających na celu dostosowanie obecnie funkcjonujących Szkół Podstawowych i Gimnazjum do nowego ustroju szkolnego. 

Z ustawy wynika, między innymi, że z dniem 1 września rozpoczynają działalność ośmioletnie szkoły podstawowe. Od roku szkolnego 2017/18 uczniowie kończący klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Gimnazja stopniowo zostają wygaszane, to znaczy, że od 1 września do gimnazjum nie będzie już naboru, natomiast ci uczniowie, którzy już rozpoczęli naukę w gimnazjum tam ją dokończą.


Ustawodawca zatem zobowiązał wszystkie gminy do działań mających na celu dostosowanie sieci i obwodów szkół do nowego ustroju szkolnego. 
Aby dobrze przygotować zachodzące zmiany na terenie Gminy Parczew Burmistrz Parczewa powołał komisję, w skład której weszli dyrektorzy poszczególnych placówek oświatowych, przewodniczący komisji oświaty działającej przy Radzie Miejskiej w Parczewie oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Parczewie.


Komisja mając na uwadze dobro dzieci uczęszczających do naszych szkół, uwzględniając jakość kształcenia, zapewnienie dowozu uczniom, ale także możliwe zmiany w zatrudnieniu nauczycieli przedstawia Państwu do dalszej konsultacji następujące rozwiązania:
1. Obecnie funkcjonujące gimnazjum przy ul. Spółdzielczej 7 - przekształcić w ośmioletnią szkołę podstawową nr 3 w Parczewie;
2. Obecnie funkcjonującą sześcioletnią szkołę podstawową przy ul. 11 Listopada 90 - przekształcić w ośmioletnią szkołę podstawową nr 1 w Parczewie;
3. Obecnie funkcjonującą sześcioletnią szkołę podstawową przy ul. Polnej 34 - przekształcić w ośmioletnią szkołę podstawową nr 2 w Parczewie;
4. Obecnie funkcjonujący Zespół Placówek Szkolnych z sześcioletnią szkołę podstawową w Przewłoce - przekształcić w Zespół Placówek Szkolnych z ośmioletnią szkołę podstawową.
     Do poszczególnych szkół komisja proponuje następujące obwody:

Szkoła nr 1:

Wykaz ulic: Aleje Zwycięstwa, Apolinarego Nosalskiego, Armii Ludowej, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Braterstwa Broni, Bukowa, Ciołkowskiego, Dębowa, Działkowa, Jaworowa, Jodłowa, Kleeberga, Kościelna nr parzyste od nr 210 do 260, nr nieparzyste od nr 125 do nr 201, Kościuszki, Krańcowa, Kosmonautów, Kwiatowa, Kopernika, Langiewicza, Lubartowska, 11 Listopada nr parzyste: od nr 66 do nr 100 i nr nieparzyste od nr 77 do nr 111, Lipowa, Łąkowa, 1- go Maja, Partyzantów, Spółdzielcza nr 11, 13, 15, 17, 19, 21, Spadochroniarzy, Szkolna, Sosnowa, Słoneczna, Świerkowa, Walencow Zofii, Włodawska nr parzyste od nr 28, nr nieparzyste od nr 9 (nr 9,11, 13, 15), Wodociągowa, Zielona.
Sołectwa: Jasionka, Wierzbówka, Szytki, Michałówka, Siedliki.

Szkoła nr 2:

Wykaz ulic: Agrestowa, Aleje Jana Pawła II od nr 29, 31,33,35 i od nr 37 do nr 108, Chabrowa, Cicha, Deszczowa, Dworcowa, Harcerska, Klonowa, Kolejowa, Krzywa, Laskowska, Malinowa, Morelowa, Orzechowa, Pogodna, Polna, Poprzeczna, Prosta, Przemysłowa, Siemieńska, Składnicowa, Spokojna, Tartaczna, Wiśniowa, Władysława Jagiełły, Wojska Polskiego (nr parzyste), Zbożowa, Zgodna.
Sołectwa: Babianka, Kolonia Babianka, Brudno, Buradów, Koczergi, Komarne, Królewski Dwór, Laski, Pohulanka, Sowin, Tyśmienica.

Szkoła nr 3:

Wykaz ulic: Aleje Jana Pawła II od Nr 1 do 27 i 28, 30, 32, 34, 36, Bema, Biernackiego, Broniewskiego, Chałubińskiego, Dr Zygmunta Tomaszunasa, Kardynała Wyszyńskiego, Konopnickiej, Kościelna od Nr 1 do 124 i numery parzyste od 138 do 208B, Kraszewskiego, Krótka, 11 Listopada od Nr 1 do 64 i numery nieparzyste od 65 do 75, Mickiewicza, Miodowa, Nadwalna, Nałkowskiej, Norwida, Nowa, Nowowiejska, Ogrodowa, Orzeszkowej, Parkowa, Pasteura, PCK, Piwonia, Plac Wolności, Reymonta, Rolna, Sienkiewicza, Skłodowskiej-Curie, Słowackiego, Sportowa, Spółdzielcza od Nr 1 do 10 i numery parzyste od 12 do 44, Stanisława Lema, Strażacka, Szenwalda, Szeroka, Szpitalna, Tęczowa, Tuwima, Warszawska, Witosa, Wojska Polskiego – numery nieparzyste od 1 do 35, Włodawska od Nr 1 do 8 i numery parzyste od 10 do 26, Zbigniewa Herberta, Żabia, Żeromskiego.

Zespół Placówek Szkolnych w Przewłoce
 bez zmian.
Sołectwa: Przewłoka, Wola Przewłocka, Zaniówka.

Gimnazjum – teren Gminy Parczew.

Należy tu zwrócić uwagę, że na terenie gminy Parczew funkcjonuje także sześcioletnia szkoła podstawowa z oddziałem przedszkolnym w Tyśmienicy, prowadzona przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Tyśmienica. Z informacji uzyskanych od dyrektora szkoły wynika, że organ prowadzący tę szkołę postanowił przekształcić ją w ośmioletnią szkołę podstawową z oddziałem przedszkolnym.

Uzasadnienie:

Tak opracowana sieć szkół i granice ich obwodów w Parczewie sprawią, że w każdej ze szkół będzie w najbliższych przewidywalnych latach porównywalna ilość uczniów. Zapewni to zorganizowanie w każdej szkole po dwie równoległe klasy po około 20 – 23 uczniów w klasie. Pozwoli również w sposób ekonomiczny i racjonalny zorganizować dowóz dla tych uczniów dla których droga do szkoły przekracza 3 km. Sprawi, że zmiany konieczne do wprowadzenia, będą dla zatrudnionych nauczycieli i pracowników poszczególnych placówek oświatowych jak najmniej dotkliwe.

Największe zmiany dotyczą szkoły przy ul. Spółdzielczej 7 - tam od 1 września 2017 r. zgodnie z propozycją będą uczęszczały dzieci z drugich i trzecich klas gimnazjum oraz zgodnie z zaproponowanym obwodem dzieci: do oddziałów przedszkolnych, klas pierwszych, czwartych i siódmych szkoły podstawowej. Natomiast dzieci które są w trakcie kolejnego etapu edukacyjnego, pomimo że przynależą do innego obwodu, dokończą dany etap w szkole, do której aktualnie uczęszczają. Wprowadzane w Gminie Parczew zmiany zaplanowane są zgodnie z ustawą na okres trzech lat.


Biorąc powyższe przedstawiamy Państwu do konsultacji projekt sieci szkół podstawowych oraz granice ich obwodów. Uwagi i propozycje można kierować bezpośrednio do Referatu Oświaty i Kultury Urzędu Miejskiego w Parczewie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: oswiata@parczew.com w terminie do dnia 10 lutego 2017 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE