reklama

Wójtowie chwalą program 500+

Opublikowano:
Autor:

Wójtowie chwalą program 500+ - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaPowiat Parczew: Ponad 1600 rodzin, prawie 2700 dzieci, nieco poniżej 12 milionów złotych w portfelach - to bilans pierwszych 8 miesięcy funkcjonowania programu 500+ w gminach powiatu parczewskiego.

Liczby nie kłamią

Niewiele poniżej 12 milionów złotych wpłynęło do kieszeni mieszkańców gmin powiatu parczewskiego w związku z realizacją programu 500+ przez osiem miesięcy 2016 roku.W sumie w sześciu gminach wiejskich powiatu program objął około 1600 rodzin, a wypłacono świadczenia dla około 2700 dzieci. 

Wójtowie chwalą program
Pierwsze osiem miesięcy funkcjonowania programu wypada z punktu widzenia włodarzy gmin korzystnie. Według relacji wójtów, środki wypłacone w ramach programu w sposób jednoznaczny polepszyły sytuację najbiedniejszych rodzin.
Widać poprawę standardu życia szczególnie w rodzinach o niższych dochodach, które zostały beneficjentami programu.
Z informacji uzyskanych z gmin widać wyraźnie, że zmniejszyła się ilość rodzin z małoletnimi dziećmi, które borykają się z problemami finansowymi w zakresie podstawowych potrzeb.

Brak rąk do pracy
Właściwie jedynym, ale poważnym problemem w związku z funkcjonowaniem programu 500+, jak wyliczają wójtowie, jest brak rąk do pracy szczególnie w okresie prac sezonowych, związanych ze zbiorem warzyw i owoców. Niskie stawki oferowane przez pracodawców w porównaniu z wypłacanymi świadczeniami powodują, że w porównaniu z wcześniejszymi latami zmniejszyła się liczba kobiet zgłaszających się do pracy.

Pieniądze nie idą na przelew
Jak podkreślają wójtowie, jeszcze jest za wcześnie by stwierdzić czy program 500+ przełoży się na wzrost urodzeń w ich gminach. Nie sprawdziły się według informacji uzyskanych od wójtów obawy, o wzrost spożycia alkoholu po wpłynięciu na rynek środków z programu.
W żadnej z gmin nie odnotowano zwiększenia się punktów sprzedaży alkoholu.

Co poprawić?
- Wprowadzenie do programu zasady "złotówka za złotówkę" (masz złotówkę więcej dochodu niż próg, dostajesz złotówkę mniej zasiłku - przyp. red.) rozwiązałoby problem przekroczenia kryterium dochodowego, skutkującego utratą prawa do wsparcia. Dzięki tej zasadzie zwiększyłaby się liczba rodzin, którym świadczenie by przysługiwało - proponuje wójt Siemienia Stanisław Dawidek.

- W kwestii przepisów prawa należałoby objąć programem 500+ wszystkie dzieci bez względu na dochód rodziny, gdyż aktualna sytuacja nie pozwala na otrzymywanie w/w pomocy przez osoby pracujące, posiadające jedno dziecko. Ponadto określone kryterium dochodowe powinno być podwyższone matkom samotnie wychowującym dziecko, które podejmują pracę zawodową i otrzymują najniższe wynagrodzenie, tracą prawo do świadczenia wychowawczego. Często w takich przypadkach osoby zastanawiają się nad sensem podjęcia bądź kontynuowania zatrudnienia, które wiąże się z utratą wszelkich świadczeń - wylicza wójt Milanowa Paweł Krępski.

- Zmiany powinny uwzględniać wszystkie dzieci do ukończenia nauki, a nie tylko do pełnoletności, rozważając przy tym pomniejszenie wysokości świadczenia - dodaje wójt Podedwórza Krzysztof Chilczuk.

 

 

GminaPieniądze wydane na 500+ w mln złIlość rodzin objętych programemIlość dzieci objętych programemPlan na 2017 w mln zł
Dębowa Kłoda2,5423615993,152
Jabłoń2,2202674522,573
Milanów2,5733225753,151
Podedwórze0,7611141700,932
Siemień2,3993955672,954
Sosnowica1,3501743041,661
Razem11,8451633269714,423
 


Dariusz Łobejko, wójt gminy Jabłoń
Program 500+ niewątpliwie przyczynił się do poprawy sytuacji materialnej rodzin objętych programem. Można domniemywać, iż wpływ do budżetu domowego dodatkowych kilkuset złotych miesięcznie jest odczuwalny i pozwala na wydatkowanie środków w sposób jaki każdy rodzina uważa za konieczny czy ważny dla swojego funkcjonowania, aby zaspokajać potrzeby bezpośrednie i pośrednie jej najmłodszych członków. By móc stwierdzić kierunek i słuszność przeznaczania pieniędzy z programu, należałoby przeprowadzić odpowiednie badanie rynku, które nie jest naszym zadaniem. Faktem zaś jest, że po wejściu w życie programu 500+ zmniejszyła się ilość rodzin z małoletnimi dziećmi borykających się z problemami finansowymi w zakresie potrzeb podstawowych i korzystających ze świadczeń pomocy społecznej. Na poziomie gminy nie odnotowaliśmy innych zmian, które mogłyby zostać powiązane z realizacją w/w programu. 

 Stanisław Dawidek, wójt gminy Siemień
Dzięki programowi 500+ nastąpiła wyraźna poprawa sytuacji materialno-bytowej przede wszystkim najbiedniejszych mieszkańców naszej gminy. Wprowadzenie programu wpłynęło również na znaczne zmniejszenie się poziomu ubóstwa wśród wielu rodzin. Jednocześnie można dostrzec symptomy zwiększenia skali bezrobocia kobiet z terenu gminy Siemień. 

Paweł Krępski, wójt gminy Milanów
Wójt gminy Milanów pozytywnie ocenia funkcjonowanie programu 500+. Dzięki otrzymywanemu świadczeniu wychowawczemu standard życia rodzin poprawił się. Dzieci z rodzin dotychczas żyjących w ubóstwie mają w lepszym stopniu zapewnione potrzeby życiowe, zauważalna jest też poprawa warunków mieszkaniowych. 

 Krzysztof Chilczuk, wójt gminy Podedwórze Program 500+ dosyć wyraźnie poprawił sytuację materialną w rodzinach najuboższych. Rodziny korzystające z programu 500+ mogą pozwolić sobie na dostatniejsze życie niż do tej pory np. zakup rowerów dla dzieci, wyjazdy na kolonie dla dzieci i młodzieży.

 Radosław Kozak, wójt gminy Dębowa Kłoda
W mojej ocenie Program 500+ jest ogromnym wsparciem dla rodzin, które mają kilkoro dzieci i stają przed dylematem: czas poświęcony dziecku a praca. Oczywiście nie rozwiązuje on wszystkich problemów rodzin, ale daje konkretne możliwości "zainwestowania" w dzieci. Jest o tyle sprawiedliwy, że wspiera wszystkich. Program 500+ to także ogromna szansa dla gospodarki. To są realne pieniądze, które zostają na rynku (w postaci usług i towarów). W przypadku naszej gminy było to ponad 2,5 mln zł w 2016 roku . Wg mnie należałoby poprawić weryfikacje rodziców pracujących za granicą. Lubelski ROPS ma w tym w zakresie ogromne opóźnienia, mieszkańcy mają pretensje do gminy, a my tego nie weryfikujemy.

 Krystyna Jaśkiewicz, wójt gminy Sosnowica Nigdy dotychczas nie było programu adresowanego do rodzin, który w tak znaczący sposób w swym założeniu polepszał warunki, w których żyją dzieci. Jednak stwierdzić należy, że nie wszyscy beneficjenci działania prorodzinnego właściwie rozumieją jego istotę. Wykorzystując fakt niedoliczania kwot do dochodu, żądają wypłat różnych dodatkowych świadczeń oraz oczekują sfinansowania obiadów wydawanych w szkolnej stołówce. Mimo polepszenia się statusu rodziny dzięki programowi 500+, rodzice nadal uchylają się od uiszczania opłaty za usługi komunalne i tak już duże zaległości rosną. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE