Szkoła podstawowa z miasta partnerskiego parczewskiej gminy Bressuire we Francji zainicjowała projekt w ramach programu UE Erasmus +, do którego, oprócz naszych podstawówek, zaprosiła szkoły z Rumunii, Irlandii, Anglii i Grecji.
Wszystkie parczewskie szkoły odpowiedziały na zaproszenie, ale zakwalifikowała się właśnie SP nr 1. Projekt dotyczy tradycji kulinarnych i nawyków żywieniowych młodych Europejczyków.
Francuzi wybrali "jedynkę"
Stanisław Chojak, kierownik Referatu Oświaty w parczewskim magistracie, powiedział redakcji, że dostał e-maila ze szkoły w Bressuire z ofertą przystąpienia do projektu. Rozesłał ofertę do trzech parczewskich podstawówek, które przygotowały odpowiedzi z pomysłami, zdjęciami i linkami do stron internetowych szkół, a następnie wysłały je do lidera projektu. Niestety, mogła w nim wziąć udział tylko jedna szkoła z każdego państwa i kierownik Chojak pozostawił decyzję liderowi, który wybrał jako partnera SP nr 1 w Parczewie.
Burza mózgów
W koordynacji projektu po stronie SP nr 1 kluczową rolę odegrał anglista Michał Kwiatek. Rozmawiał on za pośrednictwem internetu ze stroną francuską.
– Kontaktowano się ze mną z Francji poprzez Skype`a i wymienialiśmy się pomysłami na przykład o ankietach czy spotkaniach z dietetykami. To było trochę na zasadzie burzy mózgów. Od nas wyszła również propozycja w konkursie na logo. Każdy miał jakiś pomysł i w ten sposób powstał kalendarz tego projektu na najbliższe dwa lata – mówi Michał Kwiatek.
Kto pojedzie do Francji?
Jarosław Pastor, dyrektor szkoły, poinformował nas, że w projekcie weźmie udział klasa II a i II b oraz nauczyciele. Zapytany o kryteria wyboru uczniów do wymiany międzynarodowej, odpowiedział, że nie są one jeszcze ustalone, ale być może będą zależeć od zaangażowania uczniów w projekt. Dodał też, że planowany wyjazd dzieci do Francji ma mieć miejsce w przyszłym roku.
Wszyscy radni za projektem
W związku z zakwalifikowaniem się SP nr 1 do udziału w projekcie burmistrz Paweł Kędracki wprowadził do porządku obrad ostatniej sesji Rady Miejskiej uchwałę o zabezpieczenie w budżecie pieniędzy.
W uzasadnieniu do uchwały czytamy, że dofinansowanie przyznane SP nr 1 wyniesie 25 790 EURO, w przeliczeniu - 118 286 zł.
Dodatkowe koszty obejmujące opłaty bankowe, przewalutowanie i różnice kursowe wyniosą 1 200 zł i pokryje je gmina.
Po podpisaniu umowy na konto gminy wpłynie 80 proc. zadeklarowanej kwoty. Pozostała część pieniędzy zostanie przekazana po złożeniu przez szkołę raportu końcowego, którego kluczową częścią będzie książka kucharska.
Wszyscy obecni radni głosowali za przyjęciem uchwały.
Stanisław Chojak, kierownik Referatu Oświaty
Francuzi wybrali "jedynkę"
– Zapytali mnie, która szkoła z Parczewa ma przystąpić do projektu, bo wszystkie trzy nie mogą. Ja odpowiedziałem, że nie mogę wskazać i wybór należy do lidera projektu, czyli szkoły z Bressuire we Francji. Francuzi popatrzyli sobie na te oferty, zdjęcia i linki do stron internetowych poszczególnych szkół, ale niestety możliwość była tylko dla jednej szkoły z jednego państwa. Wszystkie nasze szkoły chciały w tym uczestniczyć, ale wybrali naszą "jedynkę"
Jarosław Pastor, dyrektor SP nr 1 w Parczewie
Kryteria do ustalenia
– Program ma polegać na wymianie dzieci i nauczycieli, na wykonaniu przez partnerskie szkoły określonych zadań dotyczących gastronomii, tradycji kulinarnych poszczególnych państw. Wymiana jest planowana na przyszły rok. W projekcie uczestniczą dwie klasy: II a i II b, bo takie było wymaganie wiekowe, więc to z tych klas dzieci pojadą do Francji. Nie wiemy jeszcze, jakie będą kryteria wyboru tych dzieci, ale być może będą to te, które najbardziej będą się angażować w projekt. Kryteria są jeszcze do ustalenia