reklama
reklama

Wiceminister Romanowski: chronimy najsłabszych – ustawa antyprzemocowa 2.0

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wiceminister Romanowski: chronimy najsłabszych – ustawa antyprzemocowa 2.0 - Zdjęcie główne

Marcin Romanowski Wiceminister Sprawiedliwości

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPoprawa sytuacji osób poszkodowanych przemocą domową i wzrost ich bezpieczeństwa. To główne cele stworzenia ustawy antyprzemocowej 2.0. Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów i trafi teraz do sejmu. Co się zmieni i kiedy możemy spodziewać się wejścia nowych przepisów w życie? Szczegóły ustawy przedstawi Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Romanowski.
Reklama lokalna
reklama

Poprawa sytuacji osób poszkodowanych przemocą domową i wzrost ich bezpieczeństwa. To główne cele stworzenia ustawy antyprzemocowej 2.0. Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów i trafi teraz do sejmu. Co się zmieni i kiedy możemy spodziewać się wejścia nowych przepisów w życie? Szczegóły ustawy przedstawi Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Romanowski.


Do tej pory ustawa antyprzemocowa wprowadzała możliwość nałożenia natychmiastowego zakazu zbliżania się do mieszkania ofiary na okres 14 dni. Jest to czas na złożenie sprawy do sądu cywilnego, który może przedłużyć trwanie zakazu. Wersja 2.0 omawianej ustawy dodaje do niej trzy nowe punkty. Są to zakazy zbliżania się do ofiary i do miejsc, w których ona przebywa, np. szkoła, praca czy obiekty sportowe i kulturalne. Zakaz ma dotyczyć również komunikowania się.
Ustawa antyprzemocowa w swojej pierwszej wersji doskonale się sprawdziła. Podniosła poziom bezpieczeństwa ofiar przemocy. Dała funkcjonariuszom konkretne narzędzie do podjęcia działań natychmiastowych po stwierdzeniu takiej potrzeby w czasie interwencji. Nie poprzestajemy na tym i rozszerzamy ustawę o trzy nowe punkty. To odpowiedź m.in. na rozwój technologiczny i konieczność zapewnienia ofierze bezpieczeństwa również w wymiarze wirtualnym poprzez zakaz kontaktu – mówi Marcin Romanowski, Wiceminister Sprawiedliwości.
Zastosowanie zakazów wynikających z ustawy antyprzemocowej mają podczas swoich interwencji policja oraz żandarmeria wojskowa. W ciągu 2 lat od wprowadzenia pierwszej wersji ustawy funkcjonariusze nałożyli natychmiastowy zakaz zbliżania się sprawcy do mieszkania blisko 6 tysięcy razy.
Musimy chronić najsłabszych i działać dla dobra polskich rodzin. Drugi już raz przygotowujemy ustawę antyprzemocową, tym razem znacznie poszerzając jej zakres. Wszystko po to, aby ofiary przemocy nie czuły się zapomniane i pokrzywdzone przez wymiar sprawiedliwości, naszym zadaniem jest nie tylko karanie przestępców, ale i troska o tych pokrzywdzonych. Obecny rząd Zjednoczonej Prawicy znacznie poszerzył działania w tym zakresie – dodaje Marcin Romanowski, Wiceminister Sprawiedliwości.
Wymiar sprawiedliwości staje się bardziej przyjazny m.in. dla dzieci i osób z niepełnosprawnościami. Nowymi rozwiązaniami są specjalne pokoje przesłuchań. Ustawa antyprzemocowa 2.0 wpisuje się w pozytywne przemiany, którymi beneficjentami są zwykli obywatele. Projekt ustawy trafi teraz do sejmu, który może zająć się jego rozpatrywaniem jeszcze we wrześniu. Marcin Romanowski wierzy, że ustawa zostanie przegłosowana do końca roku. Później czeka ją 6-miesięczny okres vacatio legis.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama