reklama
reklama

Dystrybucja węgla przez samorządy. Jest deklaracja pierwszych gmin z powiatu parczewskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Dystrybucja węgla przez samorządy. Jest deklaracja pierwszych gmin z powiatu parczewskiego - Zdjęcie główne

Zdjęcie ilustracyjne | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskiePomoc mieszkańcom w zakupie opału zadeklarowały po publikacji naszego ubiegłotygodniowego tekstu gminy Parczew i Milanów.
reklama

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, jakie jest stanowisko wybranych samorządów z powiatu parczewskiego wobec koncepcji dystrybucji węgla przez samorządy. Projekt ustawy w tej sprawie zakłada, że gmina będzie mogła kupować węgiel po półtora tysiąca złotych za tonę i sprzedawać maksymalnie po 2 tysiące złotych za tonę (w piątek ustawa została przyjęta przez Sejm, teraz trafi do Senatu). 

reklama

 

Do tematu dystrybucji węgla przez samorząd początkowo sceptycznie podchodził Paweł Krępski, wójt gminy Milanów. – Dziwny pomysł, w dodatku o wszystkim dowiadujemy się z mediów, ale często tak jest, że samorządy muszą ratować sytuację. Na ten moment nie jesteśmy przygotowani do dystrybucji węgla, nie mamy placu, gdzie można by go składować, nie mamy wagi, poza tym, kto miałby się tym zajmować? – zastanawiał się 7 października.

 

Z kolei Paweł Kędracki, burmistrz Parczewa, z którym rozmawialiśmy kilka dni później, tłumaczył wówczas, że gmina Parczew analizuje, czy koszty transportu i dystrybucji przewyższą cenę węgla, która jest oferowana na rynku parczewskim. – Wynosi ona około 1900 złotych dla węgla o niższej kaloryczności oraz ponad 3 tysiące złotych za węgiel o wyższej kaloryczności – wyliczał burmistrz i dodał, że "jeśli całkowite koszty nie przewyższą ceny rynkowej, gmina jest gotowa do tego, żeby wziąć udział w akcji". – Sami nie bylibyśmy w stanie go dystrybuować z przyczyn technicznych, nie mamy choćby wagi, a zatem jeśli zapadnie taka decyzja, to wszystko będzie się odbywać na zasadzie porozumienia między nami a firmą, która na co dzień prowadzi tego typu działalność – wyjaśnił burmistrz.

reklama

 

We wtorek, 18 października, czyli już po publikacji naszego tekstu, gminy Parczew i Milanów zadeklarowały w mediach społecznościowych, że "włączą się w pomoc mieszkańcom w nabyciu opału". – Stosowne informacje co do zasad dystrybucji węgla na terenie gminy przekażemy po zakończeniu procesu legislacji specustawy w Sejmie i Senacie RP – poinformowała gmina Parczew. Z kolei gmina Milanów zapowiedziała, że "włączy się w pomoc mieszkańcom w nabyciu opału po zakończeniu procesu legislacyjnego". Mieszkańcy mogą wypełnić ankietę, która pozwoli oszacować zapotrzebowanie mieszkańców na węgiel.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama