W tym roku wydatki gminy Podedwórze mają wynieść prawie 9,1 mln złotych, z czego większość to tzw. wydatki bieżące, np. na utrzymanie szkół. Prawie 2,6 mln złotych to tzw. wydatki majątkowe, w uproszczeniu na inwestycje. Dochody wyniosą prawie 8,8 mln złotych, a zatem deficyt budżetowy to prawie 300 tysięcy złotych.
Jakie inwestycje planuje w tym roku gmina?
Około 1 mln złotych ma trafić na dalszą termomodernizację budynków użyteczności publicznej; prawie 1,2 mln złotych na instalowanie odnawialnych źródeł energii, a 50 tysięcy złotych - dalszy rozwój "infrastruktury wodno-ściekowej". 20 tysięcy złotych pochłonie przebudowa mostu w Zaliszczu/Hołownie.
Gmina przekaże około 200 tysięcy złotych dotacji Starostwu Powiatowemu na przebudowę drogi powiatowej w Opolu, a ponad 100 tysięcy złotych na przebudowę drogi Mosty-Rudno. 145 tysięcy złotych wyniesie z kolei dotacja dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Podedwórzu.
Zadłużenie bezpieczne, bez zagrożeń dla inwestycji
Wójt Monika Mackiewicz Drąg uważa, że sytuacja finansowa gminy poprawiła się w ciągu ostatnich lat.
– Przez ostatnie dwa lata zmniejszyliśmy nasze zadłużenie o 1,5 mln złotych. 2018 rok zaczynał się z kredytem niemal 4 milionów złotych. Jak obejmowałam stanowisko, to było prawie 3,7 mln złotych, przy czym nasz budżet wynosił około 6 milionów złotych. Zadłużenie sięgało prawie 60 procent budżetu – przypomniała.
Dług stopniowo malał. – W 2018 roku, pod koniec, udało się spłacić 130 tysięcy złotych, w 2019 roku – prawie 720 tysięcy złotych, a w 2020 roku – 600 tysięcy. Były to spłaty nawet przedterminowe, dzięki czemu będziemy mieć spore oszczędności na odsetkach, bo te kredyty, które zostały spłacone, były kredytami najdroższymi, najwyżej oprocentowanymi – wyliczała Mackiewicz-Drąg.
Obecnie zadłużenie gminy wynosi około 2,1 mln złotych. – Jest to już zadłużenie bezpieczne, przy czym nasz budżet sięga już 9 milionów złotych - to zupełnie inna relacja do naszych dochodów i wydatków. Jest to na tyle bezpieczne zadłużenie, że pozwala nam realizować inwestycje – uważa pani wójt.
Fundusz sołecki dopiero w 2022 roku
Nie wszyscy podzielają jednak entuzjazm władz. Jeden z mieszkańców zauważył, że w 2021 roku w budżecie gminy nie został przewidziany fundusz sołecki.
– Skoro jest tak dobrze, to dlaczego nie ma w uchwale budżetowej powrotu do funduszy sołeckich? W sąsiednich gminach fundusze są, a u nas w dalszym ciągu nie ma, mimo że sytuacja finansowa gminy się poprawiła. Każde sołectwo mogłoby zdecydować, co może zrobić w swoim otoczeniu. Nie rozumiem tego. Decydujecie tu za mieszkańców, co będzie robione w naszej gminie. Nie rozumiem tego – skarżył się mieszkaniec w czasie sesji budżetowej.
Iwona Szymańska, skarbnik gm. Podedwórze wyjaśniła, że decyzję ws. wyodrębnienia pieniędzy na fundusz sołecki do końca marca podejmuje Rada Gminy, zabezpieczając pieniądze na rok następny.
– W tamtym roku nie podjęliśmy uchwały, czyli automatycznie zrezygnowaliśmy z funduszu sołeckiego na 2021 rok. W tym roku mamy drzwi zamknięte, kwestia otwarta jest dopiero na 2022 rok – tłumaczyła Szymańska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.