Reklama

Reklama

Radna powiatu parczewskiego: zerwijmy z niechlubną tradycją oblodzonych dróg

Opublikowano: czw, 13 sty 2022 11:24
Autor: | Zdjęcie: Z archiwum

Radna powiatu parczewskiego: zerwijmy z niechlubną tradycją oblodzonych dróg - Zdjęcie główne

Zdjęcie ilustracyjne | foto Z archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje parczewskie Nad tym, jak rozwiązać problem śniegu i lodu występującego zimą na drogach powiatowych, głowili się radni i władze Starostwa.

Reklama

Sprawa była omawiana pod koniec grudnia sesji na rady powiatu. Panowały wówczas ujemne temperatury. Radna Krystyna Jaśkiewicz skarżyła się na bardzo zły stan dróg powiatowych w gm. Sosnowica. – Gołoledź, ślizgawica, nie dało się jechać szybciej niż 30 km/h, a przecież mieszkańcy dojeżdżają tymi drogami do pracy, do lekarza czy do apteki. Czy zerwiemy z tą niechlubną tradycją? Wystarczy, że przekroczy się granicę między Zienkami (gm. Sosnowica) a Jamnikami, i wjedzie się do powiatu włodawskiego. Sytuacja jest tam znacznie lepsza – oceniła Jaśkiewicz, dodając, że "pow. parczewski powinien się rozwijać oraz zapewniać bezpieczeństwo mieszkańcom".

 

 

Renata Gogłuska-Wadyniuk, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych przypomniała, że kierowana przez nią jednostka wykonuje uchwały Zarządu Powiatu.– Zgodnie z nimi część dróg jest odśnieżana w piątym, a część – w szóstym standardzie (a zatem bardzo niskim – aut.). Odśnieżane są głównie miejsca newralgiczne, jak skrzyżowania czy zakręty. Jeśli Zarząd Powiatu zmieni kategorię utrzymania np. na czwartą, trzecią czy drugą, to będziemy odśnieżać częściej, ale wiąże się to z większymi wydatkami i nieustannymi wyjazdami – podkreśliła pani dyrektor, dodając, że w pierwszej połowie grudnia dostała zgodę starosty na posypanie "prostych odcinków" co 200–300 metrów. – Wiadomo, że w takiej sytuacji zastosowana mieszanka zostanie rozwieziona przez przejeżdżające drogą samochody. Koszt takiej jednorazowej operacji wyniósł aż 20 tysięcy złotych. W tej kwocie zawarte były wydatki na zakup mieszanki, a także na wynajem sprzętu – wyliczała pani dyrektor.

 

 

Jej argumentacja nie trafiała do radnej Jaśkiewicz. – Powiat jest po to, żeby ułatwiać życie mieszkańcom. Na nic nas już nie stać? Czy jesteśmy na tyle niereformowalni? Dni z gołoledzią nie ma tak dużo – przypomniała.

 

W podobnym tonie, co K. Jaśkiewicz, wypowiadał się radny Wiesław Byra. – Odśnieżanie tylko w miejscach newralgicznych mija się z celem, bo jadąc w określone miejsce, pokonujemy nie tylko skrzyżowania. W Dzień Świętego Szczepana udałem się do Włodawy i w naszym powiecie rzeczywiście było zbyt ślisko. Czy zostały podpisane umowy na zimowe utrzymanie dróg z zewnętrznymi wykonawcami? – dopytywał.

 

Renata Gogłuska-Wadyniuk wyjaśniła, że zostały zawarte porozumienia z sześcioma podmiotami. – Na każdą gminę powiatu parczewskiego jest inny wykonawca. Parczew odśnieżamy własnym sprzętem, a mamy tylko jedną piaskarkę. W przypadku gm. Jabłoń podpisaliśmy umowę z kołem rolniczym w Gęsi. Na terenie gm. Podedwórze wykonawcą jest firma Mirex z Kodeńca, w Sosnowicy – Jacek Ilczuk, w gm. Milanów – Bartosz Sawczuk, z którym współpracujemy od 5 lat, w gm. Siemień – firma Autocam, a w gm. Dębowa Kłoda – Usługi ABC – wyliczała dyrektor ZDP.

 

Radny Byra dociekał, czy jakieś prace były już w tym roku realizowane przez wspomniane podmioty. – Odnotowaliśmy cztery wyjazdy. W Boże Narodzenie miałam dyżur od godz. 3 nad ranem i wysłałam do akcji jedną z firm, bo po wigilijnych opadach deszczu pojawił się mróz, a zatem jednocześnie – gołoledź – dodała Gogłuska-Wadyniuk.

 

Pani dyrektor wyjaśniła, że ZDP stara się racjonalnie gospodarować będącą w posiadaniu jednostki mieszanką używaną do odśnieżania dróg. – To są trudne decyzje, czy już wysyłać firmę, czy jeszcze poczekać, bo jak mieszanka skończy nam się w styczniu, to będziemy mieli problem – przyznała.

Radna Jaśkiewicz oceniła, że "rozwiązanie polegające na angażowaniu wykonawców z poszczególnych gmin jest bardzo dobre, bo nie traci się pieniędzy na przejazdy". – Tym bardziej należy podjąć rozmowy z wójtami, żeby pomogli w zakupie mieszanki – zaapelowała.

 

Starosta Janusz Hordejuk zauważył, że rozmowy z wójtami są już prowadzone. – Problemem nie jest zakup solanki. Dyskutowaliśmy o szerszej współpracy, bo gminy odśnieżają też swoje drogi. Chodzi o to, żeby np. pług jadący do odśnieżania drogi gminnej, mógł odśnieżyć przy okazji drogę powiatową. Jesteśmy w stałym kontakcie – dodał Hordejuk.

 

Między Bożym Narodzeniem a Sylwestrem lód pojawiał się nie tylko na drogach powiatowych w gm. Sosnowica. Jeden z naszych Czytelników skarżył się, że problem występował też w centrum Parczewa. Chodzi o ul. 11 Listopada, choć akurat nad nią nadzór sprawuje Zarząd Dróg Wojewódzkich. – Szedłem z dzieckiem w kierunku placu Wolności. Chodniki nie były odśnieżone, ani posypane, dlatego moja pociecha się poślizgnęła. Moja mama w ogóle nie doszła do banku, bo było zbyt ślisko. Rozmawiałem z jednym z taksówkarzy. Przyznał, że wiózł do szpitala osobę, która zaliczyła wywrotkę i doznała urazu ortopedycznego – relacjonował nasz Czytelnik.

 

Przypomnijmy, że w przypadku chodników, obowiązek odśnieżania spoczywa, nieco upraszczając, na właścicielu nieruchomości, do której chodnik przylega. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 6 dni temu | ocena +0 / -5

  Szofo

  W tym Parczewie w starostwie to wszystkich bym wypierdolił że stołka bo chodniki oblodzone rano,drogi to już się nie mówi. A jeżdżą tylko lordy i załatwiają swoje prywatne sprawy. Pan Burmistrz musi coś zrobić z tymi niby urzędnikami.

  • 6 dni temu | ocena +4 / -0

   Serio?

   To się może zdecyduj czy w starostwie czy w gminie, no chyba, że nie rozróżniasz?

 • 7 dni temu | ocena +9 / -0

  krycha

  przebierała nogami do tego koryta, oj przebierała...a jak nie wyszło to krytykuje wszystko bez żadnej konstruktywnej refleksji.

 • 8 dni temu | ocena +2 / -2

  Mieszkaniec

  To już paranoja jeszcze gminy będą dokładać do solanki na drogi powiatowe. Z podatków mieszkańców gmin mają być odśnieżane drogi gminne. A powiat niech swoje drogi pilnuje. Poszukajcie a znajdziecie w budżecie.

 • 8 dni temu | ocena +1 / -0

  Małe pytanko

  Kto słyszał o firmie Autocam? Nie ma jej w żadnym rejestrze.

  • 6 dni temu | ocena +0 / -0

   Odpowiedź

   Autocam Poland Sp. z.oo w Kamiennej Górze.

 • 8 dni temu | ocena +5 / -0

  Kierowca

  Może radni zrezygnują z diety i zakupą sól jak podejmują takie decyzję to ich wina a nie zdp. Brak kasy brak efektów