reklama

NA GRZYBY!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

NA GRZYBY! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEMiłośników grzybów jest wielu, a sezon grzybowy zawsze jest tym wypatrywanym. Często słyszymy, że to ,,najmilsza część jesieni’’. Tegoroczny powoli dobiega końca w lasach Nadleśnictwa Parczew? Zachęcam do przeczytania kilku refleksji, aby następna była jeszcze owocniejsza, nie tylko w grzyby.

Zacznijmy od początku, czyli od dojazdu. Do lasu jedziemy głównie samochodem, czasem rowerem lub pieszo. Jadąc samochodem lub innym pojazdem silnikowym musimy pamiętać, że wjazd jest zabroniony. Auta warto więc zostawiać na parkingach leśnych, których lokalizację możemy sprawdzić sobie wcześniej np. na portalu czaswlas.pl.

Warto mieć świadomość, że taki zaparkowany na leśnej drodze (lub przy niej) samochód utrudnia przejazd Straży Leśnej, wywóz drewna i pracę Służby Leśnej, a także wypoczynek innych ludzi.

Mamy w nadleśnictwie pewien podział grzybiarzy, który jest wynikiem wieloletnich obserwacji i rozmów.

- grzybiarz miejscowy – Wstaje przed świtem, przez co czasami musi rozpoczynać grzybobranie z latarką ponieważ zna las jak własną kieszeń i żadna droga nie jest mu obca! Wstaje przed świtem i czasem musi sobie przyświecać latarką rozpoczynając grzybobranie. W domu ma wielkie zapasy przeróżnych grzybowych wspaniałości. Nie pamięta nawet jak sprzedaje swoje zbiory.

- grzybiarz towarzyszący – sam sobie nie ufa, nie czuje się w lesie pewnie, zna podstawowe gatunki, ale jak ma wątpliwość co do jadalności jakiegoś okazu woli go w ogóle nie zbierać. Do lasu jeździ sporadycznie, zawsze w towarzystwie – najczęściej grzybiarza miejscowego. Grzyby zbiera na własne potrzeby i cieszy się niezmiernie z każdego grzybobrania, które traktuje również jako formę relaksu i odpoczynku. Często na grzybobranie pokonuje ogromne odległości z dużego lub mniejszego miasta, głównie w weekendy.

- grzybiarz działkowiec – to ci, którzy są już na emeryturze i cały tydzień spędzają jeszcze na działkach, chodzą po pobliskich lasach regularnie, bez względu na porę dnia, nawet po południu. Zbierają często niewielkie ilości grzybów, które znają.

- grzybiarz odważny – chodzą zwykle samotnie, z atlasem grzybów w ręku. Zawartość ich koszyków, pozostałych grzybiarzy przyprawia o dreszczyk przerażenia. Mamy nadzieję, że tych odważnych jest niewielu, a tak naprawdę są to „grzyboznawcy”, których przecież jest wielu, a gdzie ich mamy spotkać jak nie na grzybach?

- grzybiarz spacerowicz – jedzie do lasu często całą rodziną, nawet z malutkimi dziećmi dla samej radości spacerowania po lesie, a jeśli znajdą coś to już jest radość nie do opisania. Dzieci biegają po lesie z małymi wiaderkami lub koszyczkami, w których najczęściej lądują szyszki i patyki. A co krzyczą? Najczęściej ,,Mamo/Tato a teeeeeennn???’’, „Nie, ten też nie Skarbie’’.

- grzybiarz przypadkowy – ten w ogóle na grzyby nie szedł, ale nazbierał, bo spotkał je np. podczas wykonywania swoich służbowych obowiązków. To często pracownicy Służby Leśnej czy Zakładów Usług Leśnych, geodeci, przewodnicy itp.

Jakim Grzybiarzem jesteś? Prawdopodobnie tym, przy którym najbardziej się uśmiechałeś.

Pamiętajcie, zbieramy te grzyby, których jesteście absolutnie pewni!

Podpowiadamy, gdzie szukać poszczególnych grzybów:

*Podgrzybki brunatne najczęściej spotkamy pod bukami, dębami i świerkami – w lasach liściastych i mieszanych.

* Kurki rosną pod świerkami, sosnami, dębami, bukami, brzozami – najczęściej lasy iglaste i mieszane.

* Koźlarze rosną pod brzozami.

* Maślaki – pod sosnami.

* Rydze – pod sosnami, w miejscach z dużym dostępem światła.

* Kanie – na łąkach i polach.

Do zobaczenia w lesie!

Tekst: Jowita Czaja, Nadleśnictwo Parczew

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy